Új alapszabályt alkotunk
2025. május 14.

A tagság és a Területi Szervezetek Tanácsa véleményével – 2025 első félévében terjessze be elfogadásra az országos küldöttközgyűlés elé.

 

A Magyar Orvosi Kamara Országos Küldöttközgyűlése 2024. november 30-án a 11/2024.11.30 sz. OKGY határozatával felhívta az országos elnökséget, hogy a MOK új alapszabályát dolgoztassa ki.

A MOK Országos Elnökségének január 8-i elnökségi ülésén az országos felügyelőbizottság javasolta az országos elnökségnek, hogy dolgozza ki az új alapszabály-koncepciót, melyet majd a területi szervezet tanácsa elé bocsát. A koncepció januárban elkészült, a területi szervezetek megkapták, és a február 1-jén tartott Manrézán egyeztettük. Megállapodás született arról, hogy Alapszabály Kodifikációs Bizottságot (AKB) hozunk létre, amelyben döntünk a vitás kérdésekről, hogy már egy konszenzusos tervezet kerülhessen a tagok, küldöttek és területi szervezetek elé.

Február 24-én érkezett meg a Belügyminisztérium jogi állásfoglalása a MOK 2024. november 30-án tartott országos küldöttközgyűlésén elfogadott, módosításokkal egységes szerkezetbe foglalt alapszabályának felülvizsgálatáról és módosításáról. A jogi állásfoglalás több pontban hiányolja azokat a változtatásokat, amelyeket az OKGY-n megvitattunk, de nem kaptak elegendő támogatást. Felhívja a figyelmünket arra, hogy ezek a pontok az egészségügyben működő szakmai kamarákról szóló 2006. évi XCVII. törvény passzusaiba ütköznek, kéri javításukat, valamint továbbra is fenntartja a hatályos alapszabály átfogó felülvizsgálatának szükségességét. (Adalékként a BM felügyeleti jogkörében eljárva 2011-ig visszamenőleg bekérte az összes alapszabály-módosításra vonatkozó előterjesztést, iratot, véleményt, határozatot.)

A területi szervezetektől érkezett javaslatok alapján az országos elnökség jóváhagyta a bizottság tagjait, amely márciusban két alkalommal ülésezett és egyeztetett.

Annak érdekében, hogy az OKGY által megszabott határidőig elkészüljön az új alapszabály, április első hetében, de legkésőbb április 4-ig meg kell írni az első szöveges verziót, amelyet az AKB, a TESZ és az OFB véleményez, az esetleges módosításokat legkésőbb április 11-ig átvezetjük, majd már szélesebb körben újra véleményezésre bocsátjuk. A honlapra április 18-ig kerül fel, ahol a tagok számára zárt részben lesz olvasható. A javaslatok, vélemények, észrevételek benyújtásának határideje május 5. (Az OKGY-t megelőző 15 munkanap a hatályos alapszabály szerint). Az OKGY május 24-re kerül összehívásra.

Az új alapszabályban megtartjuk azokat az előremutató változásokat, amelyeket az elmúlt években a küldöttek elfogadtak, de emellett fontos, hogy figyelemmel legyünk a felügyeleti szerv által megfogalmazottakra, valamint az egészségügyben működő szakmai kamarákról szóló törvény előírásaira.

Terveink szerint változik az alapszabály logikai felépítése, szerkezete. A fogalommeghatározások révén egységesíteni kívánjuk az értelmezést, a határidők számítását és a szavazásokat. A már bevezetett elektronikus ülésezést és döntéshozatalt beépítjük az alapszabályba. Az országos küldöttektől TESZT-re ruházott jogköröket a törvényi rendelkezéseknek megfelelően szabályozzuk. Állandó testületeket hozunk létre a döntéshozatal támogatására, a infrastrukturális döntések, a jog, a belső etika és a fegyelmi kérdések, valamint a nemzetközi kapcsolatok területén. Természetesen az eseti testületek létrehozásanak lehetősége megmarad. A hatékonyabb szakmai érdekképviselet támogatására tagozatok létrehozásáról döntöttünk a Manérzán, ezek a területi szervezetektől független szakmai-szakterületi alapon szerveződő egységek lehetnek, mint az alapellátás, a szakellátás, a fekvőbeteg-ellátás, a magánegészségügyben dolgozók, a diplomások és a fogorvosok. Utóbbi kettő egyben területi szervezet is.

Az egyes kérdések részletes szabályozására – mint a gazdálkodás, tagdíj, kommunikáció, választások rendje, belső etika – szabályzatokat tervezünk megalkotni, melyeket az OKGY fogadna el.

Az országos küldöttek megfontolt döntésével az OKGY-n egy új, korszerű és előremutató, valamint reményeink szerint mindenki által támogatható alapszabály kerülhet elfogadásra.

Szerző: Dr. Meglécz Katalin alelnök, MOK